Facebook
Twitter
LinkedIn

Kokosový cukr bez růžových brýlí a marketingových hesel

Kokosový cukr je v posledních letech na vrcholu popularity. Je často označován za zdravou alternativu cukru a objevuje s v receptech na “zdravější” pečivo. Dokonce se mu občas přezdívá “superpotravina”.

Je také mnohem dražší než cukr. V obchodech stojí kokosový cukr několikanásobně víc než běžný bílý řepný cukr.

Má tedy kokosový cukr nějaké výhody, kvůli kterým se vyplatí si za něj připlatit? Je kokosový cukr zdravý? Je pro vás lepší než jiné druhy cukru? Pojďme se na něj podívat zblízka.

Co je kokosový cukr?

Kokosový cukr se vyrábí z z nektaru květních pupenů kokosového ořechu. Nektar se následně zahřívá. Odpaří se z něj velké množství vody a následně se suší, čímž vzniká cukrový granulát. Kokosový cukr má hnědou barvu a mírnou karamelovou příchuť. Organický/BIO kokosový cukr pochází z plodin pěstovaných bez použití syntetických pesticidů a herbicidů.

Kokosový cukr lze v receptech používat místo bílého stolního cukru, i když pokrmy a nápoje s ním mohou chutnat trochu jinak (díky lehce karamelové chuti kokosového cukru).

Je kokosový cukr pro vás dobrý?

Možná jste na internetu viděli informace o tom, jak výživný je kokosový cukr ve srovnání s běžným cukrem. Vysoké množství vitamínů a minerálů uváděné v různých článcích však často není podloženo seriózními analýzami nebo studiemi. To neznamená, že by v kokosovém cukru nebyly některé vitamíny nebo minerály. Jsou v něm však zastoupeny v malé koncentraci. Abych to zjednodušil. V kokosovém cukru je pořád kolem 95 % jednoduchých sacharidů (převařují glukóza a fruktóza jako u běžného cukru). Ve zbytku je zastoupen hlavně inulin. Rozdíl mezi kokosovým a běžným cukrem je tedy z kalorického i nutričního pohledu zanedbatelný.

Také jsem se setkal s tvrzením, že kokosový cukr je zdravější než jiná sladidla, protože neobsahuje fruktózu, která podle některých výzkumů nemusí být pro tělo prospěšná, pokud se konzumuje ve velkém množství. Ještě jednou musím zopakovat, že kokosový cukr ve skutečnosti obsahuje až 90 procent sacharózy a sacharóza se v těle rozkládá právě na glukózu a fruktózu.

Je kokosový cukr přidaný cukr?

Když si dáte kokosový cukr do kávy nebo ho použijete v balených potravinách a receptech, je považován za přidaný cukr, stejně jako bílý cukr, melasa, med a agávový nektar a jiné.  

Je kokosový cukr vhodný při hubnutí?

Neexistují žádné důkazy o tom, že by kokosový cukr měl nějakou zázračnou schopnost hubnout. Energetická hodnota je o malinko nižší než u běžného bílého cukru. V 1 g bílého cukru jsou 4 kcal energie. V jednom g kokosového cukru je cca 3,6 – 3,9 kcal (podle odvahy výrobce uvést trochu nižší hodnotu). V USA se například energetická hodnota kokosového cukru od toho bílého neliší…

Je kokosový cukr lepší pro hladinu cukru v krvi?

Jedním z hlavních prodejních argumentů kokosového cukru je, že je lepší pro hladinu cukru v krvi, protože má nižší glykemický index než bílý cukr.

Nejprve si zopakujme, co to vlastně glykemický index je: Glykemický index (GI) řadí potraviny na stupnici od 0 do 100 podle toho, jak moc zvyšují hladinu cukru v krvi po jejich konzumaci. Potravina s nízkým glykemickým indexem (55 nebo méně) nezpůsobí takový nárůst hladiny cukru v krvi jako potraviny s vysokým glykemickým indexem (70 nebo více). Předpokládá se, že konzumace stravy bohaté na potraviny s nižším glykemickým indexem je pro vaše zdraví prospěšná, protože může pomoci udržet nižší hladinu cukru v krvi. To může přispět například ke snížení rizika vzniku cukrovky 2. typu.

Velmi často najdete na internetu informaci, že GI kokosového cukru je 35, což by znamenalo, že má mnohem nižší GI než běžný stolní cukr (jehož GI je 60 – 65). Když jsem pátral po zdroji této hodnoty, zjistil jsem, že vychází ze studie na 10 subjektech (lidech) a vypracoval ji Výzkumný ústav pro potraviny a výživu na Filipínách.

Existují ale další (mnohem větší studie) zpracované několika australskými univerzitami, které pro GI kokosového cukru přiřadily hodnotu 54 – 55. S touto hodnotou pracuje dnes i většina seriózních zdrojů.

Kokosový a bílý cukr jsou si tedy i v otázce glykemické indexu velni blízko.

Je pro vás kokosový cukr lepší než hnědý cukr?

Není. Hnědý cukr je jednoduše bílý cukr (z cukrové třtiny nebo cukrové řepy), do kterého se pro chuť a barvu přidává melasa nebo prostě neprojde posledním stupněm rafinace a nějaké procentíčko melasy v něm zůstane. Kokosový cukr pochází z nektaru květních pupenů kokosové palmy. Ani jeden z těchto cukrů není nijak zvlášť “zdravý” nebo prospěšný.  Jsou to prostě dva podobné typy sladidel a pokud potřebuje nějaké jídlo nebo nápoj osladit, můžete vybrat jeden z nich a vliv na váš organismus bude velmi podobný.

Different types of sugar – brown and white sugar

Je kokosový cukr méně zpracovaný?

O kokosovém cukru se říká, že je méně zpracovaný než běžný stolní cukr. Kokosový cukr se vyrábí zahříváním nektaru, dokud se z něj neodpaří tekutina, a poté se rozemele na cukrové granule. Je podobný surovému stolnímu cukru, ze kterého se neodstraňuje melasa a který si zachovává tmavší barvu.

Naproti tomu bílý cukr se rafinuje (čistí) odstraňováním melasy a nečistot pomocí vápna a oxidu uhličitého. Bílý cukr se také filtruje a odstřeďuje v odstředivce, aby se odstranily nečistoty.

Dá se tedy říci, že kokosový cukr vyžaduje méně kroků, aby se dostal z rostliny do sáčku. A je “nerafinovaný”, což znamená, že se z něj neodstraňují nečistoty. Ale “nerafinovaný” není totéž co “nezpracovaný”. Při výrobě kokosového cukru stále dochází ke zpracování.

Jaké jsou nevýhody kokosového cukru?

Největší nevýhodou kokosového cukru je jeho cena. V porovnání s bílým cukrem je klidně 8 x až 9 x dražší. To je právě fat, který zákazníky často vede ke slepé víře, že za tokovou cenu si přeci musí kupovat zdravější výrobek. Bohužel to tak ale není a cenu kokosového cukru určují spíš výrobní náklady (množství nektaru, efektivita výroby) a hlavně marže výrobců a distributorů.

Měli byste používat kokosový cukr?

Ti, kteří dočetli až sem, už si udělají obrázek sami. Pro mě je poměr cena výkon jasně na straně bílého cukru. Abychom si ale rozuměli. Pokud vám kokosový cukr chutná a cena vám nevadí, tak s ním klidně slaďte. Já chci jen objektivně porovnat tyhle dvě alternativy proti sobě. Co si nakonec vyberete, je jenom vaše věc. 😊

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kontakt

Studio CÍL

Dům Radost (8. patro)

Nám. Winstona Churchilla 1800/2

Praha 3

13000

Česká republika

Sledujte nás